Апостолски еґзарх кир Георгий возвелїчал Кирбай

автор влдї
1.2k Опатрене

ШИД – Церква и вирни всоботу, 19. авґуста, на швето Преображеня Господнього, преславели храмове швето – Кирбай зоз Архиєрейску Службу Божу хтору предводзел апостолски еґзарх за грекокатолїкох у Сербиї кир Георгий Джуджар, а сослужели ище 14 паноцове з нашого еґзархату, Крижевского владичества, як и римокатолїцки паноцове.

У казанї пресовящеви владика Георгий бешедовал о значносци швета Преображеня Господнього односно Христового преображеня и додал же през щиру молитву и Святей тайни Споведзи и Причасци, и кажди вирни ше годзен преображиц.

21.8-kirbaj 2

Пред Службу Божу будуци священїк Данил Задрепко зоз Дюрдьова достал чин поддиякона, а у цеку богослужена владика му додзелєл и чин диякона. То була нагода и же би патер Мартин Дретвич, хтори служи обидва обряди, достал од владики титулу протoпрезвитера крестоношителя.

На Служби Божей були и госци зоз Камюнки зоз Словацкей Републики хтори одшпивали молитву „Оче наш“ и духовни шпиванки, а на концу богослуженя по традициї, владика Георгий з паноцами пошвецел овоц.

21.8-kirbaj 3

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ