На час заменїц паперово здравствени кнїжочки з електронскима

автор сен
948 Опатрене

БЕОҐРАД – Републични фонд за здравствене осиґуранє (РФЗО) спозорює же до конца того рока паперово треба заменїц за електронски здравствени карточки. Медзитим, з Фонду сообщели же и после того датума нїхто нє останє без здравственей услуги, бо паперово карточки буду важиц покля су оверени.

Законски термин за замену почал 1. януара 2015., а закончує ше 31. децембра того року. Чиповани електронски карточки тераз ма трецина осиґураних гражданох, спомедзи котрих векшина заняти, бо их доставали прейґ подприємствох и компанийох дзе су заняти.

Виробок електронскей карточки кошта 400 динари, а плаци их осиґуранїк, за даєдних и роботодаватель.

Социялно загроженим катеґорийом и новонародзеним дзецом виробени  персонализовани карточки, хтори буду донировани и дзецом з почежкосцами у розвою и жертвом насилства у фамелиї.

Дзепоєдни гражданє котри вошли до поступку замени кнїжочки поносую ше же на нову чекаю и по три мешаци, гоч би ю требали достац о 30 днї од придаваня вимоги. У РФЗО толкую же ше чека длужей прето же у другей половки рока звекшане число вимогох за виробок нових карточкох, а мешачно можу виробиц найвецей 350 000 карточки.

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ