Нєшка, на Вельки пияток, Христово хованє

автор мст
1.1k Опатрене

РУСКИ КЕРЕСТУР – Нєшка po по григориянским календаре, по хторим ше у нашим Апостолским еґзархату ровна парохия у Руским Керестуре, як и грекокатолїцки парохиї у Крижевским владичестве у Горватскей – Вельки пияток, дзень кед Исус Христос умар на крижу.

У керестурскей Катедралней церкви на 8 годзин будзе Утриня з читаньом 12 Євангелийох, а єдна Євангелия ше бере зоз швета Благовищенє, хторе пада на тот дзень.

8-Pijatok-02

На 15 годзин будзе Вечурня з покладаньом плащанїци до гробу, хтору вирни годни циловац до соботи вечара. З тей нагоди, парох керестурски о. Михайло Малацко поволує парохиянох же би пришли циловац плащанїцу.

– Кед цилуєме плащанїцу, з тим духовно преглїбюєме Боже милосердиє, чому пошвецени и тот рок. На таки способ ше и ми можеме намагац буц милосердни и у любови – наглашел о. Малацко.

Нєшкайши богослуженя будзе служиц наш апостолски еґзарх, владика Георгий и домашнї священїки. На Вельки пияток и строго пост.

На ютре, на Вельку Соботу, на 8 годзин будзе служена Єрусалимска Утриня пред Христовим гробом, а на 20 годзин Пасхалне бдиниє – Всеночне з Воскресну Утриню.

Як дознава Рутенпрес, на ютре, на дзень пред Вельку ноцу, людзе добрей дзеки до парохийного Каритасу традицийно буду приношиц пасхалнє єдзенє, хторе будзе подароване особом котрим то потребне.

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ