Одбор анализовал актуални питаня нашого образованя

автор м. афич
1.1k Опатрене

РУСКИ КЕРЕСТУР – Одбор за образованє Националного совиту рускей националней меншини на своєй другей порядней схадзки хтора отримана вчера вечар у шедзиску НС, през дньови шор од 9 точкох розпатрал найактуалнєйши питаня вязани за образованє на руским язику.

Предсидателька Мелания Римар подзековала же ше на схадзку одволали скоро шицки члени Одбору, а було и заинтересованих госцох, и винєсла информациї о велїх порядних активносцох хтори Одбор орґанизує, а хтори одказани пре епидемиолоґийну ситуацию у жеми.

Так нє будзе отримана Лєтня школа руского язика хтора мала буц у Словацкей, тиж анї стретнуце предшколских дзецох, а нє були отримани анї медзиокружне и републичне змаганє з руского язика.

Винєшени и информациї о Закончуюцим испиту у трох наших школох, у Керестуре, Коцуре и Дюрдьове, дзе було стандардни зауваги та инициране сотруднїцтво тих цо рихтаю задатки зоз наставнїками у настави.

Члени Одбору поинформовани и о уписох до предшколских установох у спомнутих местох, як и до основних школох и до Ґимназиї на руским язику. Оддзелєнє першей класи у Коцуре будзе, а вецей нє будзе у Дюрдьове, а проблеми єст зоз числом школярох у других оддзелєньох у Коцуре, як и Ґимназиї, та Одбор потримал вимаганє окремних допущеньох.

Бешеди було и о пририхтованю учебнїкох за 3. и 7. класу. Предсидателька Римарова винєсла информацию же преложени учебнїки буду готови по септембер, док за ориґинални за руски язик и музичну културу ище далєко од конєчней реализациї.

Секретар НС Таня Арва Планчак поинформовала Одбор и о нєдавно отриманей схадзки зоз Министерством просвити о знїманю годзинох руского язика хторе було под час позарядового стану, як и о планох Министерства за наступни школски рок. Ище ше чека конєчну одлуку Министерства, алє тенденция така же ше годзини буду мушиц знїмац.

Схадзка отримана на отвореним просторе пре препоручени епидемиолоґийни мири.

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ