Отримана дзевята порядна схадзка Националного совиту Руснацох

автор зам
1.1k Опатрене

РУСКИ КЕРЕСТУР – У Руским Керестуре вчера, 3. новембра, отримана порядна, дзевята схадзка Националного совиту (НС) Руснацох у тим зволаню, на хторей прилапени ребаланс буджету Совиту за тот рок, а дати и позитивни думаня на ребаланс Финансийного плану Заводу за културу войводянских Руснацох (ЗКВР) и на вименки Програми роботи ЗКВР за тот рок. На схадзки присуствовали 17 з 19 членох Совиту.

На вчерайшей схадзки у просторийох НС у Замку, под предшедованьом предсидателя НС Славка Раца, принєшена и нова Одлука о утвердзованю традицийних назвох општинох и населєних местох на руским язику. Одлука принєшена на вимогу Покраїнского секретарияту за образованє, предписаня, управу и национални меншини-национални заєднїци, понеже дотедишня з 2006. року престала важиц на основи Одлуки Скупштини АПВ о преставаню важеня Покраїнскей скупштинскей одлуки о блїзшим ушорйованю службеного хаснованя язикох и писмох националних меншинох на териториї АПВ, понеже ю Уставни суд, у рамикох оценьованя Закона о компетенцийох АПВ, оценєл як нєуставну.

1-NS-02

У новей Одлуки начишлєни назви по руски шицких општинских и населєних местох у општинох (городзе) дзе руски язик службени (у општинох Бачка Тополя, Вербас, Жабель, Кула и Шид и Горoдзе Нови Сад), а у складзе зоз Законом o националних совитох националних меншинох и будзе доручена спомнутому секретарияту.

Члени Совиту вчера принєсли и Одлуку о додзельованю позарядовей єднократней награди од 10 000 дин. Леонели Цифрич з Руского Керестура, школярки 7. кл. ОШ „Петро Кузмяк”, котра того року була у штирочленовей репрезентациї Сербиї на Европским першенстве у змаганю з транспорту у Ческей, хтора там освоєла 4. место.

После длугшей розправи, Предлог „Правилнїку о реґулованю менованя почесного члена Националного совиту рускей националней меншини” вчера нє прилапени, алє будзе доробени после розпатраня на схадзки датих суґестийох, як и потим датих предлогох и плановане же будзе прилапени на будуцей електронскей схадзки Совиту.

Заключене же НС Руснацох оснує и Роботне цело за родну ровноправносц, а на схадзки потвердзени и 11 скорейши одлуки Вивершного одбору НС Руснацох, хтори ше одноша на даванє думаньох о финансованю проєктох з нашей заєднїци з обласци информованя и култури з ресорного министерства, покраїнских секретариятох и локалних самоуправох, як и на даванє думаньох о кадрових ришеньох у образовних и установох у култури у штредкох дзе руски язик службени.

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ