Стратеґию ше сполнює, потримани и пилот-проєкт РКЦ

автор зам
966 Опатрене

РУСКИ КЕРЕСТУР – Длугшу полемику на схадзки Националного совиту (НС) Руснацох 14. мая у Руским Керестуре виволала информация о нєдавно отриманим Округлим столє о витворйованю Националней стратеґиї Руснацох – од констатацийох дзепоєдних членох Совиту же Стратеґия нєдобра, та ю треба меняц, же ше ю нє применює, по становска же ше роби по напрямкох зоз Стратеґиї, алє ше на ню нє вше поволує, а окреме то у образованю и култури.

Векшина членох НС ше зложела же о такей значней теми нє бул добри термин за отримованє Округлого столу, а як гварел єден з його орґанизаторох, заменїк предсидателя НС Йовґен Мудри, перше часц – дзе були уводни викладаня, була удатна, медзитим, пре нєприсутносц векшини чолних людзох фахових целох Совиту, друга часц Столу ше нє удала, бо нє сполнєти єден з його цильох – дополньованє Стратеґиї з актуланима приоритетами.

Подпредсодатель НС Микола Шанта похвалєл отримованє Округлого столу, добру дискусию на нїм и черанє думаньох, визначуюци же потребне орґанизовац цо вецей таки дебати, понеже то хасновите за нашу заєднїцу пре розгварку о напрямох розвою. На концу заключене же у дошлїдним чаше потребне знова орґанизовац подобни сход, алє з вельо векшим информованьом и одозваньом на ньго и у одвитуюцшим терминє.

На схадзки принєшена и Одлука же Совит  потрима пилот-проєкт Руского културного центру (РКЦ) о привоженю дзецох-фолклорашох на проби до Центру. За тоту намену РКЦ анґажує окремну превозку за превоз 11 фолклорашох з вецей часцох городу вецейраз мешачно, а надополнєнє превожнїкови НС обезпечи з ребалансом буджету.

Поведзене и же ше, на основи їх активносци, на єшень пририхта реорґанизацию членства у одборох Совиту, а понеже Руснаци з Горватскей предложели же би ше и їх главну манифестацию „Петровски дзвон” учишлєло до нашого Календару манифестацийох, тото предкладанє будзе розпатрене на Одбору за културу НС. „Петровски дзон” би до Календару вошол у тим смислу же би нашо КУД доставали боди и за участвованє на „Дзвонє”, без даяких других обовязкох.

6-Strategija-02

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ