Хто сце буц предсидатель?

автор мирослав задрепко
995 Опатрене

Велї нє верели же би Доналд Трамп могол буц вибрани за предсидателя Зєдинєних Америцких Державох, алє заш лєм, то ше случело. Тиж так мало хто думал же у Болгарскей на виберанкох за предсидателя победзи кандидат хтори до виберанкового змаганя убегнул просто зоз войска и полуанонимни є у политичних кругох. На парламентарним уровню, завлоньским, подобна бешеда була и за Сиризу у Греческей, алє ниа, тота „ нєозбильна и прерадикална лївица” нєшка на власци. З другого боку, у нашей жеми велї думали же рух „Досц  було” нє прейдзе цензус, а з парадиґматского Любиши Прелетачевича Белого ше вишмейовали як з добрей франти на рахунок домашнєй политичней сцени. Тераз, ем Радуловичово у националним Парламенту, ем Бели на чолє другей по велькосци одборнїцкей ґрупи у општини Младеновац. На гевтим цмейшим боку политичней сцени,  ширцом  Европи маме змоцньованє националистох хтори за велї проблеми у дружтве предкладаю радикални ришеня котри маю мало вязи зоз 21. виком, цивилизованим  справованьом, гуманима и гражданскима вредносцами, та и здравим розумом.

Кед би таки приклади було менєй, могло би  повесц же то лєм винїмки, алє з оглядом на тото же кельо раз людзе у рижних державох обрацели хрибет професийним политичаром и здирветому естаблишменту хтори им роками, менєй лєбо вецей, приповедаю исти приповедки, од хторих ше мало цо витворює у пракси, то уж нє винїмки, алє дацо цо годно постац правило. Людзом досц естаблишменту и жадаю цошка нове, дакого хто нє компромитовани, до кого годни вериц и хто будзе їх нова надїя за лєпши живот. Голєм док их и тот нови нє знєвери…

Е тераз, якей то ма вязи зоз нами? Ма, и то велькей, понеже нас найпознєйше нарок у маю чекаю виберанки за предсидателя Сербиї. Гоч функция предсидателя у нашей жеми, менєй-вецей, протоколарна, нєписане правило нашого политичного живота гвари же хто траци место предсидателя Сербиї, на шлїдуюцих виберанкох траци и векшину у републичней Скупштини. Того свидоми и власц и опозиция, лєм же владаюци странки у лєгчейшей и безпечнєйшей позициї, бо опозиция у тей жеми така яка є – розєдинєна, повадзена, суєтна и лїха.

Лидере ше сходза, радза, шицким полни уста того же опозициї нєобходни  єдинствени кандидат. Медзитим, нїхто ище нє назберал шмелосци и припознал же шансу будзе мац лєм особа хтора потераз нє була у политики, нє компромитована є, и нє розцагована по медийох.  И на концу концох, особа хтора дотераз нє вишла народу на верх глави. Кед ше спатри шицко цо ше остатнї час случує у швеце,  „швижа крев” можебуц ризична опция, алє вироятно єдина хтора може дац резултат.

Становиска висловени у тим тексту виключно авторово и нє вше одражую ушорйовацку политику новинох „Руске слово”.

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ