Шицко старчи, лєм нє мирує

автор Любомир Дудаш Инґе
1.7k Опатрене

Евґений, Ґено, лєбо Генц як го  волали школяре полни 40 роки, пошол до заслуженей пензиї. Син учителя Йовґена Медєша, нашого першого визначного режисера дзецинских театралних представох, и Любки, тиж учительки, котра за собу охабела тирваци шлїд.

Всестрани спортиста, астроном аматер, Евґений Медєши медзи иншим  єден з перших одличних познавательох рокенрола у дакедишнєй велькей держави.  Нє менєй ше розумел до рахункарох, Спектрума и Ґалаксиї, (хто зна – зна), и ище наисце вельо того.

Причту за новини почина од дзецинства и перших його анґажманох.

– Нє так же сом нє бавел у оцових представох, бавел сом єдного шарканя, алє озда родичи видзели капацитети и мойо, и брата Павла, та зме тоту кариєру швидко зохабели – духовити Генц.

– Од оца ми остала любов ґу технїки. Вон тоту обласц вше провадзел, та и телевизор купел пред тим як ше почало емитовац програму. Каждей ноци, док нє почал експеримент зоз програму, оцец преверйовал чи ше на ТВ-у дацо нє зявело… Од оца и мацери ми остала и дошлїдносц у шицким цо робим, чи то бул ватерполо, чи уж леґендарни мали фодбал у Старей школи, чи можебуц аж и екстремна любов ґу бициґлизму.  Нїґда нє забудзем седемдзешати роки кед мой брат Павле, Цваньо и я, на бициґлох надумали сцигнуц аж по Ядран. Сцигли зме до Малого Зворнику, алє нас упарти диждж нагнал  назад дому – памета Генц.

Henc, Stara skola turnir

У лєгкей, нєобтерхованей бешеди дознаваме же  вельо познєйше було  обрацаня педалох и до Медзилаборцох у Словацкей, дзе Генц припознал же така  далєка драга вимагала наисце тварду дзеку, упартосц и шмелосц, окреме кед ше зна же пред тим бул на операциї шерца…

Бавел Генц и столни тенис, пинґ понґ, и гвари же оцови скоро нїґда нє могол буц ровноправни партнер, бо оцец бул за два крочаї лєпши скоро аж потамаль, покля  пожил. А мало єст тих цо знаю же кратши час Генц одходзел и на спортски аеродром у Ченею.

– Лєцел сом на самолєтацим авиону, на єдрилици. Алє, забога, нє мож шицко анї постарчиц, та аж ше и здогаднуц шицкого – лєм цо Генц нє дудре вицагуюци з паметаня богатство активносцох и дожицох.

Лєгко то кед  живот мал змист и кед є богати, подумал сом…

ПРОФЕСОРОВА ПЛАЦА

Кед же би ше зводзело рахунки, а то задовольство, та и пиха якей нєт, медзи його школярами и нєшкайши докторе наукох, у тим случаю докторе физики – др Федор Скубан, др Йоаким Стрибер и др Ясна Папуґа, алє, вироятно же ту приповедка ище нє закончена. Конєчна плаца єдного професора, скоро така як цо то була и плаца леґендарного професора Кости Вуїча. Озда найвекше цо мож то научиц школяра любови ґу, и до науки, алє и же би ше вше знашол у витирвалим ученю и спознаваню того швета и векшини його законїтосцох и законох природи, вселени, шицкого коло нас.

– Зоз физику ме наисце заражел мой наставнїк Юлин Колєсар, алє то остало занавше. У тедишнєй керестурскей основней школи активно робели числени секциї, селенити, ракеташе, макетаре, радио-аматере, будовательна, фото-секция, а правело ше, и справело, и самоходного робота и то у чаше кед моїм, алє и другим ґенерацийом останє занавше у найкрасшим паметаню. Були зме часто найлєпши и у тедишнїх гранїцох.  Отамаль „виросли” и числени инженєре, науковци.

Нажаль, такого дачого вецей нєт анї у шлїдох. Остали лєм мена и металиї зоз змаганьох – наглашує Генц, здогадуюци ше рокох одрастаня и формованя правих  и наисце вредних и чесних людзох.

IMG_0074

З ДЗЕКУ И СЦЕЛОСЦУ ШИЦКО МОЖ

– Думам же нєшкайши ґенерациї нє маю тедишню нашу енерґию, а и як им потолковац же зме одрастали зоз радио Луксембурґом, лєдво лапаюци сиґнал. Слухали зме Битлсох и Джеґера и то гет по пол ноци.

Аж потим пришли и ґрамофонски плочи и ґрамофони на котри зме ше перше лєм припатрали, бо коштали як… Перши радио детектори правели зме сами, розцаговали дроти за яки-таки антени по закрицох… Розкош були аж и перши батерийски лампи, а швидко ше их трошело ноцами, покрадзме, читаюци Ґалаксию, лєбо тому подобне…

Од родичох сом научел и запаметал же найважнєйше вше остац чловек, буц дошлїдни у тим цо започате, и вше, вше знац же скоро кажду гранїцу мож превозисц кед єст дзеки и сцелосци – гвари  Медєши.

Остала нєвиприповедана приповедка и о тим же шицки Керестурци, алє и други, у штреднєй школи Генца запаметали по тим же вше бул у дзеки, з моцну браду и скоро вше на бициґли пре здрави живот, чи нє, алє то уж приповедка за други раз и на другу тему.

Генц остава запаметани як вше дзечни помогнуц каждому котри то вимагал, запаметани же нє бул анї попустлїви, алє анї барз строги  тим котри сцели учиц и научиц. И наисце, лєм так Генц вше бул, будзе и останє лєм  єден єдини – Генц.

ЗНА ЦО БУДЗЕ ЗОЗ СОБУ

Професор Генц ше тераз найбаржей радує унуком и час препровадзує зоз Симону и Серґейом. Ма двох синох (Ґено и Иван) у малженстве з Меланку, хтори остали вирни фамелийним традицийом. Ґено закончел информатику, Иван педаґоґию, и лєгко вериц же од Медєшових  ище роками годно дацо мудре чуц и научиц. А Генц зна цо будзе робиц.

– Думам же як пензионер тераз наисце вецей часу препровадзим на рахункару, алє ту и унуки, астрономия и бициґла котра ище вше одлично служи – гвари Генц свидоми же гоч є у пензиї, вельо треба зробиц за фамелию, приятельох и себе самого.

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ