Будзе основане Роботне цело за родну ровноправносц НС Руснацох

автор зам
1.1k Опатрене

РУСКИ КЕРЕСТУР – На предкладанє членїци Националного совиту (НС) Руснацох Наташи Макаї Мудрох, на схадзки 3. новембра у Руским Керестуре члени НС з векшину гласох прилапели же би Совит основал и Роботне цело за родну ровноправносц.

Снованє спомнутого роботного цела Макаї Мудрох предложела после участвованя на семинаре „Политика родней ровноправносци у роботи националних совитох националних меншинох”, хтори отримани концом авґуста на Андревлю, а на хторим констатоване и же жени ище вше нєдосц заступени у явним и политичним живоце меншинох. Як илустрацию за тото, Макаї Мудрох на семинаре винєсла и податок же Националну стратеґию Руснацох у Сербиї писали хлопи.

Як винєшене на семинаре, а и у предлогу за снованє Роботного цела за родну ровноправносц, НС-ти муша почитовац Устав Сербиї и вецей закони, медзи нїма и Закон о ровноправносци полох и Закон о забрани дискриминациї.

Будуце Роботне цело за родну ровноправносц би робело на водзеню родно сензитивней статистики, родно сензитивним язику, занїмало би ше и з другима темами, а водзело би старосц и о додзельованю припознаньох у складзе з наведзенима законами.

Пре будуце снованє, до финансийного плану НС за идуци рок вироятно буду опредзелєни и средства за нове роботне цело.

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ