У Новим Садзе почало роздвойованє одпаду

автор ртв/сен
1k Опатрене

НОВИ САД Вчера у Новим Садзе почало витворйованє пилот-проєкту сепарациї комуналного и амбалажного одпаду, та на поджемних контейнерох тераз єст налїпки з упутствами дзе хтори одпад треба руцац.

– Упутство то и молба гражданом же би уж у обисцу роздвоєли одпад и потим руцели до под`жемних контейнерох, хтори буду ясно означени за комунални и амбалажни одпад. До комуналного одпаду спадаю остатки єдзеня, одпад зоз заградки (загради), ґар, пелюхи, вата, як и други мишани, ткв. „мокри одпад”. Амбалажни одпад то ПЕТ и пластична амбалажа, тетрапак, картон и папер, склєняна амбалажа, конзерви, односно ткв. сухи одпад. Кед нє знаю дзе треба руциц одредзени одпад (а нє амбалажа є), най го руца до мокрого потолковала портпаролка ЯКП „Чистота“ Даниєла Янков.

Сепарацию одпаду надпатра комунална полиция и инспекциї хтори нєсовисним гражданом котри нє буду мерковац дзе цо руцаю, буду виписовац пенєжни кари од 8 000 динари.

ЯКП „Чистота“ новосадским основним школом у ширшим центре городу тиж подзелєла канти за сепарацию одпаду, а за школярох пошвидко будзе орґанизовац преподаваня и роботнї о одкладаню одпаду.

У обласци управяня з одпадом Сербия єдна з найгорше пласованих державох у Европи, а праве тота обласц значна за предприступни прегварки за членство у Европскей униї.

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ