Прилапени звити о роботи орґанох Совиту

автор зам
1.4k Опатрене

РУСКИ КЕРЕСТУР – На порядней, осмей схадзки Националного совиту (НС) Руснацох у тим зволаню, хтора всоботу, 14. мая отримана у Руским Керестуре, прилапени Финансийни звит, закончуюци рахунок и звит ревизиї о дїлованю НС за 2015. рок, Звит о роботи Совиту, хтори поднєсол його предсидатель Славко Рац, звити о роботи Вивершного одбору и фахових одборох НС, як и Звит о роботи секретара НС Руснацох за прешли рок. На початку схадзки предсидатель Славко Рац, у мено Совиту, членїци НС Олени Папуґа повинчовал доставанє ище єдного посланїцкого мандату у Народней скупштини Републики Сербиї.

На схадзки присуствовали 17 з 19 членох, а попри прилапйованя спомнутих звитох, НС (як його соснователь) всоботу дал и позитивне думанє о Финансийним звиту Заводу за културу войводянских Руснацох и Звиту о роботи у 2015. року, а як снователь прилапел Звит о роботи Руского народного театру (РНТ) „Петро Ризнич Дядя” за 2015. рок, Финансийни звит Театру, а дал и согласносц на План роботи РНТ у тим року.

Пре ище вше судски нєрозришени маєтно-правни одношеня з приватним квартельом Парошковей фамелиї (коло простору новосадского Руского културного центру), на тей осмей схадзки преунапрямена донация хтору Совит достал од Апостолского еґзархату за грекокатолїкох у Сербиї за його одкуп, у висини од 30 000 еври и опредзелєна є за ришованє других актуалних просторних питаньох.

Так принєшена Одлука о предаваню квартелю Совиту у Новим Садзе и купованє квартелю (хижи) у Новим Садзе за потреби Заводу за културу войводянских Руснацох; пенєж будзе дати и за адаптованє простору за будуци Дом Руснацох у Коцуре, а купена и комби-превозка за потреби Руснацох у Сриме.

Єдногласно, лєбо з векшину гласох, на схадзки потвердзени одлуки Вивершного одбору НС, прилапене задзекованє Михала Рамача на членство у Одборе за информованє, а бешедоване и о Округлим столє о витворйованю Националней стратеґиї Руснацох.

1-NS-02

 

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ