Вишол штварти том позбераних творох Гавриїла Костельника

автор шан
1.2k Опатрене

НОВИ САД – Тих дньох вишла длуго обчекована капитална кнїжка – штварти том позбераних творох Гавриїла Костельника, у хторей представена Костельникова литературна критика и есеїстика. Том ма наслов Роса и слунко”, цо источашнє и наслов єдней його кнїжки лирских есейох.

У кнїжки два файти текстох у двох цалосцох – у першей класични огляд о епу Шмерц Смаил аґи Ченґича” Ивана Мажуранича, котри досц уплївовал на Костельниково розуменє литератури, потим огляд Шевченко з релиґийно-етичного становиска”, як и цала Костельникова кнїжка Ламанє душох”, у хторей Костельник пише о романох Володимира Виниченка, поезиї Павла Тичини и Ивана Франка. У тих текстох Костельник препознава и спозорює на опасносци за розвой цивилизациї хтору приноши атеизем. Шлїдзи огляд о славним польским епу Пан Тадеуш” Адама Мицкиєвича.

У другей цалосци, насловеней Лирски записи”, обявена Костельникова Писня Богови”, хтору з українского на руски язик преложел Михал Рамач, потим спомнута Роса и слунко” и на концу – после шмерци Костельника його новодкрити рукопис кнїжки Квеце на пристолє”.

Окрем Писнї Богови, шицки тексти з українского и горватского преложел проф. др Янко Рамач, уводну студию написал академик Юлиян Тамаш, а кнїжка ма и указатель жридлох.

Кнїжку, як дворочни проєкт вєдно обявели НВУ Руске слово” и Завод за културу войводянских Руснацох, з финансийну допомогу Покраїнского секретарияту за културу и явне информованє.

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ