О наших найактуалнєйших проблемох и на Координациї НС

автор ари
906 Опатрене

НОВИ САД – У Заводзе за културу войводянских Руснацох вчера отримана друга порядна схадзка Вивершного одбору Националного совиту (ВО НС) Руснацох, на хторей, попри членох ВО и його предсидателя Желька Ковача, присуствовал и предсидатель НС Славко Рац, як и предсидателє Одбору за образованє, Одбору за културу и Одбору за информованє и службене хаснованє язика и писма НС – Мелания Римар, Ґабриєла Саянкович, Иван Сабадош и Зоран Бережни.

Бешедоване о акцийох хтори треба порушац пре звекшанє числа школярох у руских оддзелєнох у наших местох, як ришиц проблем финансованя нашого професийного Театру, о нєдостатку фаховцох за роботу з аматерами у наших дружтвох, як и о других актуалних проблемох вязаних за нашу заєднїцу, а хтори у компетенциї НС.

Кед слово о терашнєй приватизациї локалних медийох дзе постої и информативна програма на руским язику, заключене же гоч вони буду приватизовани, НС муши и будзе инсистовац на дотерашнєй програмней шеми.

На ВО заключене и же ше подручни канцелариї Националного совиту муша баржей активовац, як и же потребне змоцнїц сотруднїцтво з другима националнима совитами.

О спомнутих, та и других проблемох з хторима ше зочує наша, алє и други национални заєднїци, будзе бешеди на роботней схадзки Координациї националних совитох, хтора ютре и поютре будзе у Ковачици, так же на вчерайшей схадзки ВО присуствовали и члени НС, лєбо його одборох, котри буду участвовац у роботи Координациї.

 

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ