Попри о роботи КУД, старац ше и о нєматериялней култури

автор маф
1.1k Опатрене

РУСКИ КЕРЕСТУР – На схадзки Одбору за културу Националного совиту Руснацох (НС) и представительох його подручних канцеларийох (ПК), дзе було и найвецей пристутних, а хтору водзела предсидателька Одбору Ґабриєла Саянкович, всоботу, 29. авґуста бешедоване о велїх проблемох у наших КУД, о очуваню народного скарбу и нєматериялней култури, о РНТ „Петро Ризнич Дядя”, видавательстве, а понеже ше нє сцигло преанализовац и нашо фестивали, як и дзепоєдни други теми вязани за нашу културу, порадзене же пошвидко будзе отримана и тематска схадзка одбору за културу НС.

Як констатоване, єден з найвекших проблемох з хторима ше стретаю КУД то нєдостаток средствох и фаховцох у рижних обласцох, та заключене же их треба анґажовац там дзе потребне.

2-Kultura-02

Утвердзене же нашо КУД маю одредзени почежкосци и у писаню проєктох, а понеже ше їх, алє и други дїялносци у култури вше вецей финансує праве на тот способ, предложене же би ше основало фахови тим за едукованє и писанє проєктох, хторому би на чолє мал буц Мирослав Кевежди.

На Одборе за културу и представительох ПК НС прилапена инициятива за обезпечованє руского дому у Коцуре, цо би, як предложене, мало буц приоритет у анґажованю НС у шлїдуюцим року.

Одбор дал началну потримовку порушованю медзинародного руского филмского фестивалу, хтори би орґанизовал Шветови конґрес Русинох/Руснацох/Лемкох, а отримовало би ше го у Бачинцох, з технїчну потримовку КПД „Дюра Киш” зоз Шиду, алє и потримовку локалней самоуправи и покраїнских орґанох.

На схадзки бешедоване и о очуваню народного скарбу, дзе єст надосц проблеми, алє и можлївосци за їх ришованє. Попри тирвацого ришованя плаценя материялних трошкох за РНТ, потребне ришиц и проблем нєзанятосци нашого єдиного школованого режисера, а предложене и же би го КУД по наших местох, вецей як тераз, анґажовали на правеню театралних представох.

Анализу проблемох и потребох у шицких сеґментох нашей култури, Одбор предлужи у октобру.

2-Kultura-03

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ