Пременїц нєправилносци у виписованю таблох по руски и нє давац нєвалидни потвердзеня о знаню руского язика

автор сен/зам
1k Опатрене

РУСКИ КЕРЕСТУР – Заключеня з роботних схадзкох штирох одборох и подручних канцеларийох Националного совиту (НС), та плани за дальши активносци, тиж були єдна з темох пиятей порядней схадзки НС, хтора отримана всоботу, 12. септембра у Руским Керестуре.

Одбор за информованє и Одбор за службене хаснованє язика и писма принєсли заключеня и почали реализовац свойо плани, а Одбор за културу и Одбор за образованє, пре обсяжносц темох нє докончели схадзки, та пошвидко буду предлужени.

Замерковане же у Одборе за службене хаснованє язика и писма потребни фахови особи котри добре знаю руски язик и буду провадзиц нєправилносци на надписох по руски на локалних самоуправох, установох, институцийох и явних подприємствох у местох и општинох, та конкретни стан у тей обласци пошвидко спатри окремна комисия, на чолє з членїцу НС и народну посланїцу Олену Папуґа. Папуґова критиковала и же НС до тераз нє обезпечел правнїка хтори би ше занїмал з питанями важнима за НС, за провадзенє законох и їх вименки, а окреме тераз кед Сербия у процесу приступаня до ЕУ и Народна скупштина Сербиї приноши законски предписаня важни и за меншини, та и нашу.

Бешедуюци о заключеньох Одбору за образованє, найвекшу увагу виволало предкладанє же би ше послало допис на Филозофски факултет у Новим Садзе, Одсеку за русинсистику, деканови, як поведзене на схадзки – кед будзе потребне можебуц и до ресорного покраїнского секретарияту, и вимагало реґулованє видаваня потвердзеньох о знаню руского язика.

Членїца НС и директорка Школи „Петро Кузмяк” у Руским Керестуре Хелена Пашо Павлович винєсла же ше на роботу до ОШ (на руским язику) приявели два особи котри од Одсеку за русинситику маю потвердзенє же знаю руски язик, а насправди го нє знаю, та порушане питанє валидносци тих потвердзеньох. Прето ше будзе вимагац же би ше потвердзеня давало лєм особом котри преверено знаю руски язик.

5-OP-02

На основи заключеня зоз заєднїцкей роботней схадзки, дзе предложене же би ше Одбор за образованє преширело и з членом зоз Сриму, з векшину гласох до Одбору мeнована Вера Дупало зоз Шиду. Предсидателька Одбору Мелания Римар визначела и же у Школских управох Зомбор и Нови Сад потребни просвитни совитнїк-Руснак, за цо ше треба цо скорей остарац, а з тоту инициятиву Руснацох упозната и Координация националних совитох на уровню держави.

Предсидатель Вивершного одбору НС Желько Ковач винєсол звит о тогорочней Лєтней школи руского язика за школярох ОШ з наших местох, хтора од 20. по 26. юлий отримана у Попрадзе, у Словацкей. Директорка керестурскей Школи Хелена Пашо Павлович звит дополнєла з оцену же Лєтня школа того року була барз добра, визначуюци и же нашо дзеци спознали же руски язик хасновити и у иножемстве.

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ