Прилапени План роботи и Финансийни план Националного совиту

автор зам
841 Опатрене

РУСКИ КЕРЕСТУР – На своєй шестей порядней схадзки у тим зволаню, Национални совит (НС) Руснацох прилапел План роботи и Финансийни план Совиту за наступни рок, а дал думаня, односно согласносци на плани-програми роботи и финансийни плани установом хторим є соснователь и снователь – Заводу за културу войводянских Руснацох (ВР) и НВУ „Руске слово”.

На схадзки присуствовали 17 з 19 членох НС, хтори єдногласно, лєбо з векшину гласох одлучовали и о дзепоєдних кадрових питаньох, понеже сосновательови – Покраїнскей влади, буду предложени члени за менованє до Управного (УО) и Надпатраюцого одбору (НО) Заводу за културу ВР, а як снователь, НС на схадзки меновал членох до УО и НО РНТ „Петро Ризнич Дядя”, як и єдного члена до УО НВУ „Руске слово”, спред занятих.

З розправу на тей схадзки Совиту почала и розправа о додзельованю припознаньох визначним Руснацом за їх доприношенє нашому народу, а потвердзени и даскельо скорейши одлуки Вивершного одбору НС.

Начишлююци дзепоєдни напрямки роботи у идуцим року по шицких обласцох, предсидатель НС Руснацох Славко Рац на схадзки окреме визначел же приоритет будзе дати на обезпечованю цо векшого числа дзецох у предшколским и основношколским образованю по руски, НС и надалєй будзе преберац активносци же би ше леґално приведло школярох з иножемства до Ґимназиї по руски, а пре образовни и други активносци у Сриме, будзе купена комби-превозка.

У образованю и науки увага будзе дата и на означованє 200-рочнїци народзеня Петра Кузмяка, у спорту на означованє 25-рочнїци СБ „Яша Баков”, а НС и надалєй будзе потримовац програми младих Руснацох по наших местох.

Як найзначнєйше у обласци информованя Рац визначел початок активносцох на снованю локалного Рутен-радия, за општини Кула и Вербас, так же на основи одлуки НС, фахова аґенция перше випита чи єст шлєбодна фреквенция за евентуални спомнути радио.

При концу схадзки винєшене же до Музею Войводини, Заводу за културу ВР и Дому култури Руски Керестур послати предлоги же би спомнути установи, вєдно з НС, були снователє Фондациї за музейну збирку Руснацох у Руским Керестуре.

Тиж так, поведзене же после допису-реаґованя НС з його пиятей схадзки, з Филозофского факултету у Новим Садзе Одбору за образованє НС одвитоване же ше убудуце потвердзеня о знаню руского язика з Одсеку за русинистику нє буду давац „олєгко”, як и же их заинтересовани годни достац после вислуханого семестру руского язика, як то пракса и за други язики.

На шестей схадзки одлучене же кваретель Совиту у Новим Садзе будзе видати на рок, з можлївосцу предлужованя часу.

1-NS-02

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ