У образованю найвекши проблем нєуписованє дзецох до руского оддзелєня

автор бас
808 Опатрене

ДЮРДЬОВ – Чолнїки Националного совиту (НС) Руснацох пондзелок, 6. юлия, нащивели Подручну канцеларию (ПК) у Дюрдьове, чийо шедзиско у КУД „Тарас Шевченко”, дзе з членми єй Координациї бешедовали о вецей сеґментох роботи, значней за руску заєднїцу у Дюрдьове.

На сходзе у Дюрдьове були предсидатель НС Руснацох Славко Рац, предсидатель Вивершного одбору НС Желько Ковач, предсидателька Одбору за културу Ґабриєла Саянкович и секретар НС Таня Арва Планчак, з котрима бешедовали координатор ПК Мирон Сабадош, та члени Єлена Салак, задлужена за образованє, Мирослав Чакан, задлужени за демоґрафию, Ивана Тиркайла, задлужена за службене хаснованє язика и писма, Геленка Корпаш, задлужена за информованє и Борис Цап, задлужени за роботу младих. На схадзки бул и предсидатель дюрдьовского Дружтва Микола Кухар и руководителє секцийох.

Найвецей бешедоване о образованю, односно о мирох як застановиц гашенє руского оддзелєня у ОШ, хторе нє будзе оформене други рок за шором.

У обласци култури визначена потреба за семинарами пре фахове усовершованє уметнїцких руководительох секцийох, а у обласци службеного хаснованя язика и писма як проблем наглашене же у Општини Жабель нєт толмача за руски язик.

И представителє Координациї ПК и чолнїки НС ше зложели же КУД „Тарас Шевченко” добре и континуовано роби, а Дюрдьовчанє заступени на шицких наших манифестацийох и фестивалох.

– Анґажованосц обачлїва, и тот позитивни тренд и способ роботи треба применїц и у других наших дружтвох, же бизме им помогли з позитивним прикладом, но зоз свидомосцу же кажди наш штредок окремни – гварел предсидатель НС Руснацох Славко Рац, док координатор ПК Мирон Сабадош указал и на ситуацию же за дальше функционованє Дружтва потребна фахова особа котра би водзела документацию, а на тот способ би ше предлужело, можебуц и злєпшало роботу КУД, та и ПК у Дюрьове.

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ