Як ришиц проблем нєуписованя дзецох до руского оддзелєня у Коцуре (2)

автор тах
938 Опатрене

КОЦУР – На схадзки Подрученей канцелариї Националного совиту (НС) Руснацох у Коцуре, на хторей вовторок, 9. юния бешедоване о (нє)уписованя дзецох до руского оддзелєня ОШ, спатрени дзепоєдни можлїви причини за таку ситуацию, алє предложени и дзепоєдни конкретни мири за пробованє єй ришованя.

Присутни просвитни роботнїки на схадзки наглашели же нє тельо проблем нови школски 2015/16. рок, понеже до руского оддзелєня уписани дзешецеро школяре, алє наступни, за хтори у пририхтуюцим оддзелєню єст лєм тройо предшколци. Прето родичох треба мотивовац од скорей, а дзепоєдини думаня же проблем настава у цалодньовим пребуваню у дзецинскей заградки, дзе дзеци нє маю воспитачку котра з нїма будзе бешедовац по руски.

Як мотивацийни мири, Подручна канцелария НС у Коцуре, вєдно з Националним совитом, у шлїдуюцим наставним року планує обезпечиц пенєжну стимулацию за першокласнїкох по 5 000 динари мешачно, як и за дзеци у пририхтуюцим предшколским оддзелєню – по 3000 динари мешачно. Тиж будзе обезпечена помоц и у набавяню учебнїкох.

Предложене же би ше мацером дзецох, котрим найвекши проблем же нє знаю бешедовац по руски, обезпечело дополнююцу помоц у роботи з їх дзецми прейґ анґажованя учительки, котра даскельо днї у тижню будзе робиц з дзецми звонка настави, дзе и мацери годни научиц по руски.

Як винєшене на схадзки, плановане и орґанизованє єднодньових екскурзийох за дзеци по штварту класу ОШ до наших институцийох и установох, односно вецейдньово екскурзиї за школярох седмей и осмей класи до старого краю.

Предсидатель Националного совиту Руснацох Славко Рац на схадзки у Коцуре гварел же то єден барз вельки проблем, хтори уж кулминовал у Дюрдьове, а помали обнїма и Коцур.

– Хиба у тим же Руснаци, на даяки способ, постали анационални и нє похопюю же кед ше завре руске оддзелєнє и у Коцуре, як то случай у Дюрдьове, вец себе наисце запечацуєме будучносц – гварел предсидатель НС.

Винаходзенє ришеньох того проблему будзе предлужене, так же пошвидко Подручна канцелария НС орґанизує схадзку з родичами дзецох – будуцих школярох руских оддзелєньох ОШ у Коцуре.

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ