Нєшка почина Фестивал рускей култури „Червена ружа”

автор зам
1.1k Опатрене

РУСКИ КЕРЕСТУР – Нєшка, 24. юния, у Руским Керестуре почина 55. Фестивал рускей култури „Червена ружа”, а тирва по нєдзелю, 26. юний. Нєшка и на ютре програми Фестивалу буду на отвореней сцени у дворе Школи „Петро Кузмяк”, на нєдзелю у Велькей сали Дому култури, а „Ружу” провадзи и привредно-туристична и спортска програма.

Фестивал нєшка почнє на 17 годзин з отвераньом вистави подобових роботох Андєлки Античевич з Беркасова. Вистава будзе у голу Дому култури (у центре Керестура) и годно ю нащивиц шицки три днї Фестивалу.

Нєшка на 18 г. у дворе Школи будзе манифестация дзецох „Червене пупче”, а по програми за дзеци и диско у физкултурней сали Школи.

После „Пупча”, на 21 годзин (тиж у дворе Школи) будзе манифестация „Одгуки з ровнїни”, на хторей наступя шпивацки и музични ґрупи КУД-ох зоз скоро шицких наших местох.

На ютре, 25. юния, под час „Червеней ружи” буду вецей провадзаци програми, а на вечар, на 20 г. на отвореней сцени у Школи будзе Шветочни концерт „На штред широкей ровнїни”. На Концерту наступя нашо музично-танєчни ансамбли з Руского Керестура, Дюрдьова и Нового Саду, а потим госц вечару – ансамбл КУД „Сербия” з Кули.

После Шветочного концерту, у просторе Фестивалу за розвагу у дворе Школи, коло 22 годзин  наступи тамбурашски оркестер „Равница” зоз Суботици.

1-Ruza-02

Фестивал на нєдзелю, 26. юния будзе закончени зоз свою найстаршу манифестацию „Червена ружа”, на хторей ше буду змагац штернац млади шпиваче-аматере. За кошарку червених ружох ше змагаю 11 дзивки, а за чобольов троме леґинє – з Керестура, Дюрдьова, Коцура, Нового Саду, Сримскей Митровици и зоз Суботици. Тота програма будзе у Велькей сали Дому култури

У ревиялней часци нєдзельовей програми буду представени забавни композициї з албуму „Лєм єден погляд” автора Златка Русковския з Керестура, а з провадзеньом окремного оркестру, композициї буду шпивац Анамария Колошняї, Танита Ходак и Саня (Полдруги) Дивлякович.

Фестивал рускей култури „Червена ружа” финансийно потримую Министерство култури и информованя Републики Сербиї, Покраїнски секретарият за културу и явне инфомованє, Покраїнски секретарият за образованє, предписаня, управу и национални меншини-заєднїци, Општина Кула и Месна заєднїца Руски Керестур.

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ