Промовована нова кнїжка поезиї Якима Чапка

автор сас
986 Опатрене

ДЮРДЬОВ – У рамикох 25. Културней манифестациї „Костельникова єшень”, всоботу вечар, 17. новембра, у КУД „Тарас Шевченко” у Дюрдьове отримани литературно-музични вечар.  

У програми промовована нова, треца по шоре кнїжка Якима Чапка „Церень спод нохца”. Домашнї котри водзел програму, Мирон Сабадош, у уводним слове гварел же зоз читаньом стихох у найновшей Чапковей кнїжки кажде може найсц себе, без огляду на роки, алє и же вона после читаня охабя шлїд, моцни упечаток при каждому читачови, прето ю препоручел каждому.

О кнїжки поезиї бешедовали и Микола Шанта, одвичательни редактор Видавательней дїялносци НВУ „Руске слово” котра ю и видала, Михал Рамач и Владимир Кочиш, нашо познати писателє.

У музичней часци програми участвовали члени Дружтва, оркестер, Дзивоцка шпивацка ґрупа и члени рецитаторскей секциї, а Чапково стихи пречитали и Наташа Хромиш, авторова дзивка, и Яким Гарди, уметнїцки руковотитель рецитаторскей секциї Дружтва. По урядовей часци програми бешеда о кнїжки предлужена з коктелом.

За штандом НВУ „Руске слово” того вечара шицки мали нагоду купиц вецей новши виданя, як и достац автоґрам од писательох. Гоч Гавриїл Костельник ище давно гварел же Руснаци скупи за кнїжку, предати шицки виложени виданя Чапковей найновшей кнїжки, котру дзечнє подписал шицким котри то жадали.

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ