У новим „Руским слове”

автор я. дюранїн
523 Опатрене

НОВИ САД – У трицец осмим числу новинох „Руске слово” рубрика „Тижньовнїк” дава звит зоз схадзки Одбору за образованє Националного совиту Руснацох, XVI Шветового конґресу Русинох/Руснацох/Лемкох у Польскей и преслави 30-рочнїци роботи Союзу Руснацох Українцох Сербиї.

„Нашо места” пишу о нащиви министерски Вуйович Коцуру, схадзки Совиту Месней заєднїци и огню у Керестуре, док за „Економию” о продукциї грозна бешедує длугорочни винїцар Яким Чизмар з Керестура. Ту зазначене и як ше одвива сезона обераня паприґи у керестурским хотаре.

„Култура и просвита” дава вистки зоз Школи у Руским Керестуре, активносци КПД „Дюра Киш” зоз Шиду и звит зоз Фестивалу хорского шпиваня у Вербаше..

У рубрики „Людзе, роки живот” представени Керестурци Зденка и Славко Ґовльово и Наталия Новта зоз Нового Саду котра жиє и роби у Вашинґтону.

„Духовни живот” пише о шестри Наврактиї, Лесї Пап, котра достала подзекованє од Папи Франциска и о тим як преславени Кирбай у Миклошевцох.

„Спорт” зазначел резултати наших фодбалских клубох у єшеньскей часци першенства, змаганє у вареню пасулї и лапаню рибох на дуґов у рамикох СБ „Яша Баков” и пририхтованя за означованє 100-рочнїци од снованя СД „Русин”.

Додаток у тим числу „Дом и фамелия”, а на концу новинох рубрика „Хладок и горуци тепши”.

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ