Даниєл Радванї любов ґу спорту претворел до професиї

автор А. МАРКОВИЧ
750 Опатрене

Даниєл Радванї з Вербасу од дзецинства спортиста. Тренирал фодбал и рукомет, алє ше познєйше пренашол у штреляцтве. Почал тренирац 2001. року, и уж петнац роки є активни стрилєц у клубе. Радванї студент права у Новим Садзе и пред трома роками ше почал занїмац з бициґлизмом. Тот спорт му отворел и велї други дзвери.

Роками Даниєл участвовал у кампох дзе пририхтовал талантованих младих стрилцох Сербиї и Войводини, а 2011. року постал и державни шампион зоз серийску воздушну пушку.

– Од 2006. по 2012. рок сом ше опробовал и як тренер, алє и судия  у штреляцтве. Судзел сом на националних змаганьох, а од тренерских успихох наймилши ми златна и стриберна медаля на Першенстве Сербиї, хтори освоєли Кристина Бибер и Александра Ковач. Предлужел ше активно змагац, алє вше ридше, бо нє старчи, а без квалитетного тренинґу, гвари, и резултати виоставаю.

Остатнї два златни медалї, поєдинєчно и екипно, освоєл на Спортских бавискох „Яша Баков”, хтори отримани концом октобра у Вербаше.

image002

НА БИЦИҐЛИ БУЛ У ВЕЛЇХ МЕСТОХ

– Року 2012. до мойого животу „вошла”  бициґла, и жадал сом на нєй  обисц цалу Сербию. Того року  сом ше з Вербасу  преселєл до Нового Саду, и вшадзи сом гонєл бициґлу, вшелїяк кельо сом могол од обовязкох на студийох. Найчастейше то були траси по Фрушкей гори хтору сом прешол воздлуж и попрейґа – гвари Даниєл хтори  упознал велїх новосадских бициґлистох и бул єден з орґанизаторох Новосадскей критичней маси хтора настала як протест бициґлистох  хтори глєдали свойо права. Вимагали же би ше их почитовало як ровноправних учашнїкох у транспорту. Нєшка то прекрасни дефиле и друженє бициґлистох каждого остатнього пиятку у мешацу на 17 годзин.

– Сходзиме ше у Лиманским парку, и там маме рижни роботнї, а вец гонїме бициґли през город и то вше по новей драги хтору вибераю сами учашнїки тидзень пред тим. Провадзи нас и полиция, а вше на тей подїї участвую и дзеци на бициґлох, рекреативци, и городски бициґлисти, змагателє, пензионере…  Сход ше закончує з традицийним фотоґрафованьом учашнїкох на бициґлох хтори свойо „превозки” подзвигню високо над главу. То своєродни символ Критичней маси, а на концу ше дружиме з музику – толкує наш собешеднїк и додава же му шлїдуюце виволанє – одход на шицки штреляцки змаганя на бициґли. Виволал нам же уж бул у Зренянину, Зомборе, Беоґраду, Панчеву, Смедереву…

image012

ГУМАНИТАРНА ДРАГА ДО ГОЛАНДИЇ

– З векшу кондицию росли и мойо апетити, а добре познате же бициґлисти вше „гладни виволаня”. Влонї сом на бициґли плановал драгу по Европи, а вец ше у маю случели вилїви у нашей жеми. Препровадзел сом тидзень на бентох у Шабцу, Дреновцу, Сримскей Митровици и Моровичу, и праве там ми пришло на розум гуманитарне путованє з цильом позберац помоц людзом хтори пре вилїви барз чежко жили. Таку идею витворел сом зоз Любомиром Михайловичом, алє и з потримовку општини Вербас и Жабель, Дунав осиґураня, фамелийох и приятельох… Удало нам ше пойсц на бициґлох до Амстердаму, (Голандия), и врациц ше до Сербиї – гвари Даниєл хтори теди зоз Михайловичом  прешли 41 000 километри. Обишли прекрасни предїли у Европи,  и видзели як би требал випатрац бициґлистични транспорт, алє тамтейшим людзом пренєсли свойо упечатки о вилївох у Сербиї.

– Були зме наисце щешлїви кед зме видзели же рушели шлепери помоци зоз Бечу до Сербиї – памета Радванї.

image018

ОРИҐИНАЛНА ИДЕЯ ЗА БИЗНИС

Свой гоби, бициклизем, пред двома роками Даниєл претворел до роботи. Отворел „Цикло випоручованє Нови Сад”, односно курирску службу хтора розвожи пакети лєм на бициґлох.

– Розношиме пакети по Новим Садзе и околних местох, а найдалєй зме випоручовали робу до Беоґраду. На конкурс за штири роботни места курира на бициґли, явели ше 30 особи. У єдним чаше робели 17 курире и мали зме барз розконарену мрежу клиєнтох. Тераз мам трох занятих курирох, а роботни час од рана до вечара – приповеда Даниєл о своєй интересантней роботи. Окрем роботи, вон ше того року одлучел опробовац и у змагательним бициклизме.

– Свидоми сом же досц позно уходзим до того швета, алє сцем ше поровнац зоз найлєпшима бициґлистами у нашей жеми. После 10 обегованьох, видзел сом же бициґлизем екстремно напарти спорт, же го барз любим, и барз ми жаль же сом нє почал скорей тренирац. Участвовал сом на медзинародним обегованю през Войводину, на першенствох и купох Сербиї, а найзначнєйши резултат ми пияте место на Першенстве Сербиї – хронометер (поєдинєчни спринт 30 км) у Ердевику – цеши ше Даниєл хтори после напартих роботних дньох на бициґли и шицких других обовязкох, найволї пойсц на билияр.

image008

– Билияр бавим рекреативно, гоч сом ше и ту змагал на даскелїх аматерских турнирох – приповеда наш собешеднїк о ище єдним своїм интересованю. А його интересованя вимагаю надосц часу, та гвари же „жиє” швидко, и покус и франтує бо, гвари, „геверує” кед слово о любови. Жаль му же пре велї обовязки нє сцигує частейше нащивиц своїх родичох и брата.

– Вше треба мац на розуме же живот кратки, та треба дац шицко од себе и буц щешлїви, алє и дакого зрадовац, бо иншак, задармо жиєме – так закончує нашу розгварку  хтошка хто наисце так як роздумує, так и жиє.

ШВИДКЕ, А ТУНЄ

– Муштериї нам виключно правни особи, а на бициґлох робиме лєм швидки „достави”, без чеканя. Без фалшивей скромносци, нєшка  можем повесц же зме найшвидша и найтуньша курирска служба у Новим Садзе. А, барз нам мило же тоту нашу роботу окончуєме промовуюци бициґлизем, и очуванє животного штредку – толкує Даниєл мотиви своєй успишней роботи.

image006

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ