Пре менши покраїнски буджет буду очкодовани култура и информованє

автор сен
985 Опатрене

НОВИ САД – Уж тераз ше нагадує же финансийно буду загрожени традицийни проєкти културно-уметнїцких дружтвох, установох култури и професийни театри, медзи нїма и Руски народни театер. За потримовку и стимулацию сучасней културней творчосци меншинских заєднїцох того року буду наменєни 2,5 милиони динари, а прешлого року то було вєдно 20 милиони динари – гварел покраїнски секретар за културу и явне информованє Славиша Ґруїч за новосадски „Дневник”.

Як гварел Ґруїч, того року за софинансованє програмох и проєктох на основи явного конкурсу Секретарият розполага зоз 42,7 милиони динари, цо аж шейсц раз менєй як прешлого року.

Без финансийней потимовки Покраїни того року вироятнє останю фестивали и манифестациї як цо то „Еґзит”, „Стерийово позорє”, „Шекспир фест” Фестивал професийних театрох Войводини и други.

Обласц информованя тиж будзе очкодована пре зменшани буджет, а як гварел покраїнски секретар, найвецей буду церпиц литературна, музична, сценска и филмска творчосц, та манифестациї.

Славиша Ґруїч гварел же средства зменшани зрозмирно другим ресором у Покраїнскей влади, алє же заш лєм будзе спричинєна велька чкода, понеже Секретарият за културу и явне информованє финансує роботу дзевец меншинских медийох, пейц заводох за културу и ма 12 индиректних хасновательох, як цо то Сербски народни театер, Музей Войводини, Спомин збирка Павла Белянского, Покраїнски завод за защиту памятнїкох култури и други.

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ