Богати змисти у другей половки рока

автор сен
1.2k Опатрене

Руска матка по конєц рока орґанизує Стретнуце поетох РМ, Подобову колонию, перши „Русин филм фест”, Руски фестивал малих сценских формох „Дюра Папгаргаї”, будзе участвовац на преслави Дня Русинох/Дня Лемкох у Ґорлицох у Польскей и на Медзинародним фестивалу мултижанровей русинскей музики „Русин фест 2016”.

Схадзка Управного одбору Рускей матки (РМ) и Редакцийного одбору глашнїка РМ „Руснак”, на хторей бешедоване о наиходзацих културних манифестацийох и збуваньох у хторих РМ будзе участвовац, орґанизовац, лєбо соорґанизовац, та о пририхтованю идуцого числа глашнїка „Руснак” отримана у Руским Керестуре пияток, 12. авґуста.

Члени Рускей матки початком септембра у Руским Керестуре буду орґанизовац Стретнуце поетох РМ, а як гварела орґанизаторка того вечара Мария Дорошки, до того проєкту жада уключиц цо вецей младих. Пошвидко после того у Коцуре будзе Подобова колония „Коцур 2016”.

По предвидзеним календаре, 24. и 25. септембра у Петровцох у Горватскей будзе Културна манифестация „Кед голубица лєцела”. О тидзень, 1. и 2. октобра заказани аж два културни збуваня – у Руским Керестуре будзе 55. фестивал рускей култури „Червена ружа”, а у Шидзе перши „Русин филм фест”. Руска матка єдна з орґанизоторох „Русин филм фест”-у, а як гварел Дюра Папуґа, на нїм будзе приказане страданє Русинох у Першей шветовей войни, у лаґру „Талергроф” у Австриї. Праве з тим проєктом Руска матка конкуровала за средства до Покраїнского секретарияту за културу и явне информованє, а на схадзки предсидатель РМ Дюра Папуґа поинформовал членох же по конкурсу за софинансованє програмох и проєктох у обласци защити нєматериялного културного скарбу и сучасней уметнїцкей творчосци националних меншинох-заєднїцох у АПВ достали 12 000 динари. З тей нагоди виражел нєзадовольство же того року барз мало пенєжи опредзелєне за обласц култури, та так менєй пенєжи достала и Руска матка.

Два мешаци после, першого викенда у децембру будзе 14. Руски фестивал малих сценских формох „Дюра Папгаргаї”, а у Ґорлицох 5. децембра будзе манифестация з нагоди означованя и преслави Дня Русинох/Дня Лемкох у Польскей. Штредком децембра у Бардейове у Словацкей ше отрима 4. Медзинародни фестивал мултижанровей русинскей музики „Русин фест 2016”, гварене на схадзки.

Концом юлия вишло перше тогорочне число глашнїка Рускей матки „Руснак”, а редакция уж пририхтує други, хтори видзе у першей половки септембра.

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ