Ришованє просторних питаньох у Новим Садзе и Коцуре, купена и найстарша хижа у Керестуре

автор зам
1.5k Опатрене

РУСКИ КЕРЕСТУР – Национални совит (НС) Руснацох преда квартель у Новим Садзе, у улїци Миленка Ґрчича 9 (висудзени од Еви Барановей) за 35 000 еври (у динарскей прцоциввредносци) – одлучене на осмей схадзки Совиту всоботу, 14. мая у Руским Керестуре. Потенциялни купец уж дал и капару за тот квартель, гварене на схадзки, та з тим понїщена и скорейша Одлука о його видаваню, а купец найдзени после двох рокох предаваня.

За пенєж достати з предаваня квартелю будзе купена хижа у Новим Садзе, у улїци Матици сербскей ч. 9, хтора ше водзи як квартель, велькосци 75 квадратни метери. Квартель будзе купени за 45 000 еври (у динарскей проциввредносци), а розлика од 11 500 еври будзе надоплнєня з дотациї Совиту од Апостолского еґзархату.

После адаптованя, за цо ше будзе глєдац средства, до спомнутого простору ше преселї  Заводу за културу войводянских Руснацох, а НВУ „Руске слово” би ше потим преселєло до своїх просторийох у Футожскей улїци, дзе тераз роби Завод. „Руске слово” у будунку „Дневнику” од нєдавна плаци кирию од коло 80 000 динари мешачно, а як на схадзки визначел предсидатель НС Славко Рац, з тима ришенями нашо установи буду у своїх власних просторох.

Активносци коло вибудови дому школярох и простору за РКЦ у Новим Садзе ше предлужи по судским розришованю маєтно-правних одношеньох у Парошковей фамелиї, цо и гамує тоту задумку, а средства донациї од Еґзархату буду надоплєни з часци висудзеного ище єдного кваретелю од Еви Барановей, як и на основи конктракту Заводу и НВУ „Руске слово” о уложеним до адаптованя простору у Футожскей улїци. Контракт подписани на вецей як 13 роки, до адаптациї уложени коло 33 000 еври, а Завод тот простор будзе хасновац 5 роки.

На основи предрахунку фаховцох, зоз спомнутей донациї 6 000 еври опредзелєни и за адаптованє Колєсаровей хижи у Коцуре (обок при Доме култури) за будуцу Подручну канцеларию НС, односно Дом Руснацох у тим месце. Значна часц роботох будзе поробена и добродзечно, гварел на схадзки Совиту Микола Ґубаш, з власнїком хижи будзе подписани контракт, а менована и роботна ґрупа хтора будзе надпатрац адаптованє.

З донациї НС за 12 500 еври купел и комби марки „фолсваґен” за потреби Руснацох у Сриме, а у тей суми ураховане и реґистрованє и други трошки. О хаснованю комбию у Подручней канцелариї Шид будзе виробени окремни правилнїк, а за ньго нєпоштредно задлужена подпредсидателька Совиту Наташа Еделински Миколка. Всоботу пред вечаром комби и придати на хаснованє.

Предсидатель Славко Рац винєсол и информацию же концом априла, на трецей лицитациї, купена найстарша руска хижа у Руским Керестуре на Вельким шоре, за цо у буджету Совиту були наменєни и окремни средства. Хижа купена за коло 109 000 динари (коло 1 000 еври), а пре одредзени правни почежкосци, у купованю хижи помогла и адвокатка Мария (Салак) Йоксович. Шлїдзи єй адаптованє и приводзенє до намени, у сотруднїцтве зоз Заводом за защиту памятнїкох Войводини.

Шицок спомнути нєрухоми и рухоми маєток будзе у власносци Националного совиту Руснацох.

4-Majetok-02

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ