У Коцуре знова будзе руске оддзелєнє першей класи

автор тах
1.1k Опатрене

КОЦУР – У порядней нащиви подручним канцеларийох (ПК) Националного совиту (НС) Руснацох по наших местох, представителє НС штварток, 13. мая, нащивели Подручну канцеларию НС у Коцуре.

З предсидательом Вивершного одбору НС Жельком Ковачом и секретаром Совиту Таню Арва Планчак у Коцуре бешедовали предсидатель ПК Микола Ґубаш и члени Канцелариї, медзи нїма и подпредсидатель НС Микола Шанта, а найвецей бешедоване о образованю и култури. На схадзки присуствовала и заменїк предсидателя Општини Вербас Ксения Бенце, котра и член ПК.

Кед слово о образованє по руски визначене же у Коцуре у наступним школским року будзе оформене руске оддзелєнє першей класи основней школи, бо ше уписали пецеро школяре. То витворене и дзекуюци намаганьом членох ПК, потримовки НС у ришованю того проблему, Општини Вербас и другим учашнїком у тей акциї.

З обласци култури найвецей бешедоване о Фестивалє „Коцурска жатва”, як и о Фестивалє фолклорних традицийох Войводини, хтори ше отримує у Вербаше, а на тогорочним будзе представена руска култура, у чим значну учасц буду мац Коцурци.

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ