Вименка школского календара – без ярнього розпусту у Войводини

автор я. дюранїн, фото архива
730 Опатрене

НОВИ САД – Покраїнски секретарият за образованє, предписаня, управу и национални меншини-национални заєднїци пре позарядови стан на цалей териториї Републики Сербиї, принєсол одлуку о пременки календара образовно-воспитней роботи покраїнских основних и штреднїх школох за школски 2019/2020. рок.

Пре пандемию вируса COVID-19 и уводзенє велїх мирох хтори ше одноша на контролу рушаня гражданох, як и на утаргованє городских и медзигородских автобусних линийох и шицких културних и спортских змистох, ресорни секретарият трима же треба место планованого ярнього розпусту у периодзе од 10. по 20. април предлужиц зоз наставу на далєкосц, окрем под час вельконоцних шветох.

У складзе зоз наведзеним, плановану пременку календара ше будзе запровадзовац на шлїдуюци способ: под час вельконоцних шветох по Грегориянским календаре, од 10. по 13. април, як и под час шветох по Юлиянским календаре, од 17. по 20. април нє будзе настави, алє ше будзе емитовац едукативни змисти у вязи зоз Вельку ноцу, як и змисти яки ше одноша на шлєбодни час школярох. Плановане предлужованє настави на далєкосц почина 21. априла, уключуюци и наставу каждей соботи.

Вименка школского календара источашнє оможлїви надополнєнє препущених сеґментох наставного процесу. На основи тей мири обчекує ше же ше после нормализациї ситуациї образовно-воспитна робота враци до порядних цекох и же ше наставу закончи у планованим чаше.

Попри тим, министер Младен Шарчевич наявел же ше почало пририхтовац тести за покладанє Пробного закончуюцого испиту за школярох осмих класох котри би мал буц отримани после Велькей ноцищ

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ