Войводина достала нову Владу

1.3k Опатрене

НОВИ САД – Вчера, на трецим зашеданю Скупштини Автономней покраїни Войводини (АПВ) у новим зволаню вибрана нова Покраїнска Влада, на чолє з предсидательом Иґором Мировичом (СНС) и подпредсидателями Дьордьом Миличевичом, Иваном Дьоковичом (СПС) и Михальом Нїлашом (СВМ).

Нєшка дополадня будзе примо-придаванє длужносци предсидателя Покраїнскей влади медзи Бояном Пайтичом и Иґором Мировичом. После 16 рокох власци Демократскей странки и єй партнерох у Покраїнскей влади, на чоло приходза кадри СНС и єй коалицийних партнерох – Руху социялистох (РС) и Социялдемократскей партиї Сербиї (СДПС), а нову Владу творя и члени СВМ и СПС. Сербскей напредней странки у новей Покраїнскей влади припадли осем ресори, а по єден СПС, СВМ, РС и СДПС.

Покраїнска влада будзе мац 12 секретарияти, єден вецей як скорейша. На чолє Покраїнского секретарияту за привреду и туризем Иван Дьокович (СПС), ресор польопривреди, водопривреди и лєсарства будзе водзиц Вук Радоєвич (СНС), а Ненад Ґрбич (СДПС) нови покраїнски секретар за енерґетику, будовательство и транспорт. На чолє Покраїнского секретарияту за урбанизем и защиту животного штредку Владимир Ґалич (СНС), а Оґнєн Бєлич (СНС) будзе секретар за реґионални розвой, медзиреґионалне сотруднїцтво и локалну самоуправу.

За обласц култури, явне информованє и одношенє з вирскима заєднїцами задлужени Мирослав Штаткич (СНС), а на чолє Секретарияту за социялну политику, демоґрафию и ровноправносц полох Предраґ Вулетич (ПС). Нови Покраїнски секретар за здравство доц.др Зоран Ґойкович (СНС), за спорт и младеж Владимир Батез (СНС), а за високе образованє и наукововиглєдовацку дїялносц проф.др Зоран Милошевич (СНС).

Єдина жена на чолє даєдного секретарияту то Смилька Йованович (СНС), котра будзе водзиц Покраїнски секретарият за финансиї, а єдини нови-стари покраїнски секретар Михаль Нїлаш (СВМ), котри и у нововибраней Покраїнскей влади на чолє Секретарияту за образованє, предписаня, управу и национални меншини-национални заєднїци.

За нови состав Покраїнскей влади гласал 81 покраїнски посланїк, а по пришаги членох Влади у Скупштини АПВ, Мирович посланїком представел програму Покраїнскей влади и гварел же главни циль нового составу будзе прицагованє наших и иножемних инвеститорох пре порушованє найслабше розвитих општинох у Войводини.

Нова Покраїнска влада будзе робиц на цо швидшим прилапйованю Закона о финансованю и одвичательносцох АПВ, цо уж длуго єден з ключних проблемох Покраїни, а ифраструктура тиж будзе єден з приоритетох у будуцей штиророчней програми, гварел Мирович.

Медзи иншим, вон наявел и вибудов нового будинку РТВ Войводини, докончованє капиталних проєктох, як цо то гайзибанска драга Беоґрад-Будапешт, Жежельов мост, Народнио театер у Суботици, а будзе вибудована и заобиходна драга коло Нового Саду.

Як пренєсол „Блиц”, вчера дополадня пред схадзку Скупштини Иґор Мирович гварел же нова Покраїнска влада  будзе инсистовац и на интензивованю сотруднїцтва з националнима заєднїцами и їх совитами.

– Жадаме злєпшац стан у обласци їх образовних и културних дїялносцох и жадаме участвовац у финансованю шицких їх активносцох и проєктох – наглашел тераз уж предсидатель Покраїнскей влади Иґор Мирович.

Novi Sad, 20.juna 2016.- Clanovi pokrajinske vlade polazu zakletvu. Clan predsednistva Srpske napredne stranke Igor Mirovic danas je izabran za predsednika Pokrajinske vlade. Za Mirovicev izbor na tu funkciju glasalo je 81 poslanik od 113 prisutnih, protiv je bilo 29, dva poslanika su bila uzdrzana i jedan poslanik nije ucestvovao u glasanju. FOTO TANJUG/ JAROSLAV PAP/ nr

Novi Sad, 20.juna 2016.- Clanovi pokrajinske vlade polazu zakletvu. Clan predsednistva Srpske napredne stranke Igor Mirovic danas je izabran za predsednika Pokrajinske vlade. Za Mirovicev izbor na tu funkciju glasalo je 81 poslanik od 113 prisutnih, protiv je bilo 29, dva poslanika su bila uzdrzana i jedan poslanik nije ucestvovao u glasanju. FOTO TANJUG/ JAROSLAV PAP/ nr

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ