Звити о роботи Заводу и РНТ

автор зам
1.3k Опатрене

РУСКИ КЕРЕСТУР – Звити о роботи своїх институцийох за 2015. рок на осмей схадзки  Националоного совиту (НС) Руснацох, всоботу, 14. мая у Руским Керестуре потолковали їх директоре – Заводу за културу войводянских Руснацох (ЗВКР) мр Серґей Тамаш, а Руского народного театру (РНТ) „Петро Ризнич Дядя” ма Ивана Дудаш.

Попри нашей явносци уж познатих витворених проєктох ЗВКР, Тамаш наглашел же ше сполнює и финансованє з других жридлох, на основи конкурованя з проєктами, та у 2015. року по тей основи Завод витворел милион 242 399 динари, док од Покраїни, як финансиєра, прешлого року достати 6 милиони 468 000 динари. Наглашел же ЗВКР и у тим року предлужи конкурованє за средства з других жридлох, а окреме же Покраїнска буджетна инспекция нє мала анї єдну заувагу на дїлованє Заводу.

Прешлого тижня Покраїнска влада меновала и нови Управни одбор Заводу, з часци у пременєним составе як то скорей вигласане и предложене на НС, а з дополнєним нєдавним електронским гласаньом, на цо подпредсидатель Совиту Микола Шанта зауважел же то окончене под „уплївом политики”.

У дискусиї о роботи Заводу, вязано за Централну шветочносц националного швета Руснацох, Олена Папуґа поставела питанє прецо у тим заобидзени Бачинци и предложела же би ше и там основало Подручну канцеларию НС, а тота инициятива вироятно будзе розпатрана на одборох Совиту.

Директорка РНТ Ивана Дудаш визначела же 2015. рок РНТ закончел позитивно, без длуствох, же були витворени два премиєри, а представи Театру госцовали и по вецей наших местох. Як проблем визначела же уж два роки Покраїна Театру финансує лєм єден проєкт, так же пенєжно помага и снователь – НС, а потребу за госцованьом представох РНТ по наших местох у дискусиї визначели и дзепоєдни члени Совиту.

Пре рестриктивни покраїнски буджет, РНТ-у у тим року од финансиєра опредзелєни лєм 550 000 динари, планує и на средства з НС, як и нови – од Општини Кула, так же будзе витворена єдна премиєра, а госцованє представох порядна, стамєна обовязка – гварела Дудашова бешедуюци о Планє роботи за тот рок.

Звити о роботи ЗВКР и РНТ прилапени єдногласно, финасийни звит РНТ зоз 16 гласами „за”, а План роботи РНТ з 15 позитивнима гласами членох НС Руснацох.

3-Zviti-02

 

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ