Потвердзени одлуки Вивершного одбору

автор зам
1k Опатрене

РУСКИ КЕРЕСТУР – Векшину єдногласно – дзешец, а пейц з векшину од 15, лєбо 16 гласами „за”, Национални совит (НС) Руснацох на схадзки 14. мая у Руским Керестуре потвердзел 15 одлуки свойого Вивершного одбору (ВО), хтори принєшени медзи двома схадзками Совиту.

Як на схадзки Совиту гварел його предсидатель Желько Ковач, ВО одлуки приношел и у консултованю з предсидателями, лєбо членми своїх  ресорних одборох, та так потвердзени одлуки о даваню думаньох о меняню назвох улїцох у Шидзе и Новим Садзе, як и о даваню позитивного думаня о кандидатох за директорох образовних установох – Александрови Малетинови за директора ОШ „Бранко Радичевич” у Новим Садзе, Милияни Ґруїч и Драґици Ґоранович за директора ПУ „Бошко Буха” у Вербаше, як и Светлани Бошков за директора ПУ „Дзецинство” у Жаблю.

Потримана и Одлука ВО о даваню позитивного думаня нашого НС Воїнови Поповичови, кандидатови за место главного и одвичательного редактора медийох на язикох меншинох – Трецей програми радия РТВ, як и одлуки о даваню согласносцох на проєкти з обласци информованя на конкурси Управи Городу Нови Сад – Каналу 9, Новинарскей асоцияциї Руснацох (НАР), як и за проєкт „Вецейязичне информованє” Информативно-пропаґадного центру Кула, на конкурсу Општини Кула.

Потвердзена и Одлука ВО о потримовки Дружтву Руснацох у Суботици же би им Город Суботица по конкурсу опредзелєл средства за два проєкти з обласци култури,  як и позитивне думанє о додзельованю средствох седем проєктом з наших установох и орґанизацийох хтори конкуровали на конкурс Городскей управи за културу Нови Сад.

Понеже того року Покраїнски секретарият за образованє, предписаня, управу и национални меншини-заєднїци на Конкурсу за дотациї орґанизацийом етнїчних заєднїцох у Войводини за руску заєднїцу опредзелєл лєм 350 000 динари (скорейши роки то було милион 250 000), на ВО препоручене, а на НС потвердзене, же би по 50 000 динари достали седем нашо манифестациї – „Хорски фестивал Карпати”, Драмски мемориял Петра Ризнича Дядї, „Червена ружа”, „Костельникова єшень”, „Коцурска жатва”, „Най ше нє забудзе” и КПД „Дюра Киш” за „Мелодиї руского двору”. На тот конкурс сцигли 23 проєкти зоз 14 наших орґанизацийох.

Вивершни одбор НС Министерству култури и информованя Републики Сербиї препоручел же би средства достали 9 проєкти наших установох и здруженьох (по конкурсу нє була одредзена и сума). Як поведзене на схадзки, наша заєднїца конкуровала зоз 14 проєктами, медзи нїма пейц нє сполньовали условия конкурсу, та препоручени дзевец, медзитим, Министерство култури опредзелєло лєм 300 000 динари за Фестивал рускей култури „Черена ружа” и 200 000 динари за Драмски мемориял Петра Ризнича Дядї.

На схадзки НС поведзене же нє шицки општини од Совиту глєдаю думанє о проєктох хтори з рускей заєднїци конкурую на конкурси з обласци култури, так же до нїх на тото будзе послата заувага.

5-Odluki-02

ПОВЯЗАНИ ТЕКСТИ